Higienizacja zębów

Higienizacja zębów Opole

Rutynowe leczenie stomatologiczne obejmuje opracowanie i wypełnienie ubytków spowodowanych procesem próchnicowym w zębach, leczenie kanałowe, leczenie periodontologiczne, ekstrakcje zębów i uzupełnianie protetyczne powstałych w ich wyniku luk.

W świetle rosnącej świadomości społecznej i coraz większego zainteresowania dbaniem o własne zdrowie wiele problemów wymagających radykalnej interwencji stomatologa można opóźnić, a nawet uniknąć.

Pozwala na to systematyczne wdrażanie odpowiednich działań profilaktycznych, zarówno profesjonalnych – wykonywanych przez lekarza w gabinecie, jak również indywidualnie podejmowanych przez Pacjenta w domu…

Na tej podstronie skupimy się na działaniach profesjonalnych, gabinetowych.

 

Działania wykonywane przez lekarza w gabinecie stomatologicznym w ramach profilaktyki profesjonalnej:

  • Wykonywanie, najlepiej co pół roku, badania uwzględniającego stan twardych i miękkich tkanek jamu ustnej: zębów, przyzębia, błony śluzowej. Rutynowy przegląd umożliwi wykrycie wszelkich patologii i nieprawidłowości, ocenę stopnia higieny jamy ustnej pacjenta i oszacowanie ryzyka próchnicy. Na tej samej wizycie lekarz powinien przeprowadzić instruktaż właściwej higieny jamy ustnej, który pozwoli pacjentowi na opanowanie techniki lepszego oczyszczania poszczególnych powierzchni zębów, przestrzeni międzyzębowych oraz trudno dostępnych miejsc w przypadku pacjentów stosujących aparaty ortodontyczne lub uzupełnienia protetyczne. W zależności od indywidualnych zapotrzebowań pacjenta lekarz może zalecić odpowiednią szczoteczkę( standardową ręczną o odpowiednim stopniu twardości włosia, bądź elektryczną o odpowiednim mechanizmie działania- soniczną, mechaniczną, jonizującą), właściową technikę szczotkowania, przybory do higieny międzyzębowej(nitka dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe, wykałaczki, irygatory) oraz pastę do zębów. Lekarz może polecić pacjentowi zastosowanie preparatów wybarwiających płytkę np.erytrozynę, celem skontrolowania stopnia, w jakim pacjent opanował technikę oczyszczania zębów, zmotywowania i ewentualnego skorygowania stosowanej metody szczotkowania zębów. 
    .
  • Przeprowadzanie zabiegów profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego, nalotów, osadów i przebarwień. Rutynowo stosowaną metodą usuwania kamienia nazębnego jest przeprowadzenie zabiegu skalingu przy pomocy skalerów ultradziękowych. Każdy zabieg skalingu kończy się wygładzeniem i wypolerowaniem oczyszczonych powierzchni za pomocą specjalnych past polerskich. Cały zabieg ma na celu usunięcie obecnego dotychczas kamienia nazębnego i uzyskanie jak najbardziej gładkiej powierzchni, co utrudnia i opóźnia odkładanie nowych warstw płytki nazębnej i kamienia, a w końcowym efekcie pozwala jak najdłużej zachować zdrowe przyzębie. Jako uzupełnienie skalingu często stosuje się piaskowanie, które jest szczególnie przydatne w usuwaniu różnego rodzaju przebarwień zewnątrzpochodnych zębów- spowodowanych piciem kawy, paleniem papierosów, czy stosowaniem płukanek antyseptycznych. Oba zabiegi pozwalają na wykonanie dokładnej profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, mają korzystny wpływ nie tylko na zdrowie tkanek przyzębia i estetykę zębów, ale dają również pacjentowi poczucie świeżości i gładkości oczyszczonych powierzchni. Zabiegi te powinny być wykonywane co pół roku.
    .
  • Profesjonalne fluorkowanie kontaktowe. Polega ono na stosowaniu związków fluoru w postaci organicznych bądź nieorganicznych roztworów, żeli lub lakierów fluorkowych. Zabieg polega na oczyszczeniu i osuszeniu powierzchni zębów i zastosowaniu odpowiedniego preparatu poprzez wcieranie go w powierzchnię zębów. Najczęściej stosuje się lakiery fluorkowe, które mają zdolność przedłużonego utrzymywania się na zębach i zapewniają lepsze wchłanianie jonu fluorkowego do szkliwa. Dzięki temu wzrasta odporność tkanek zęba na proces próchnicowy. Preparaty fluorkowe stosuje się również w przypadku występowania nadwrażliwości zębów. Zaleca się lakierowanie zębów 2 razy w roku, najlepiej po zabiegu skalingu i piaskowania. W przypadku osób o podwyższonym ryzyku rozwoju próchnicy, bądź osób z nadwrażliwością zębów zabieg ten wykonuje się częściej.
    .
  • Lakowanie. Zabieg ten polega na profilaktycznym wypełnieniu bruzd i zagłębień zlokalizowanych na powierzchniach żujących zębów trzonowych stałych, a w przypadku dzieci z podwyższonym ryzykiem rozwoju próchnicy również zębów przedtrzonowych i trzonowych mlecznych. Do zabiegu stosuje się specjalne laki szczelinowe. Najczęściej zębami wymagającymi lakowania są zęby trzonowe stałe, ze względu na ich długi czas erupcji i utrudnioną w tym czasie możliwość prawidłowego oczyszczania powierzchni żującej tych zębów. Zęby pierwsze trzonowe stałe powinno się zalakować możliwie jak najszybciej po ich wyrznięciu(6-8 rok życia), a zęby drugie trzonowe w wieku 11-13 lat.