Stomatologia zachowawcza

leczenie próchnicy Opole

Próchnica jest główną przyczyną destrukcji tkanek twardych zęba- szkliwa, zębiny i cementu.

Do zainicjowania i rozwoju procesu próchnicowego niezbędne jest współwystępowanie czterech czynników:
– płytki nazębnej (bakterie),
– dostarczania z pożywieniem odpowiednich substratów (węglowodanów-głównie sacharozy),
– indywidualnej podatność powierzchni zębów,
– odpowiedniego czasu (podczas którego współwystępują wcześniej wymienione czynniki).

Początkowo próchnica manifestuje się jako biała plama próchnicowa (choć na skutek absorpcji barwników może przyjąć kolor brązowy). W tym stadium jest ograniczona do szkliwa. Jest szczególnie dobrze widoczna na osuszonej powierzchni zęba i podatna na zatrzymanie jej postępu. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie wizyt kontrolnych i reagowanie na możliwie wczesnym etapie rozwoju.

W przypadku powstania ubytku i progresji próchnicy do zębiny, konieczna jest interwencja lekarza dentysty, który opracowując ubytek, oczyszcza go z zainfekowanych i zdemineralizowanych tkanek oraz odbudowuje utraconą strukturę zęba za pomocą odpowiedniego materiału odtwórczego.

Zaawansowane zmiany próchnicowe mogą doprowadzać do stanów zapalnych miazgi zębów, którym towarzyszą dolegliwości bólowe- jedna z głównych przyczyn dla których pacjenci zgłaszają się do gabinetu dentystycznego. W takiej sytuacji często niezbędne jest już leczenie kanałowe zęba.

W skrajnych przypadkach nieleczone rozległe ubytki próchnicowe mogą doprowadzić do tak znacznego zniszczenia powierzchni korony i korzenia zęba, że jedynym wyjściem jest ekstrakcja zęba. Aby temu zapobiec niezbędne jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne, celem wykrycia obecnych w jamie ustnej ognisk próchnicy. Im wcześniej zidentyfikujemy ubytek próchnicowy tym większa szansa, że leczenia odbędzie się podczas jednej wizyty i będzie się ograniczało jedynie do prostego opracowania i wypełnienia ubytku.

Dzięki zdobyczom współczesnej stomatologii jesteśmy w stanie nie tylko odtworzyć naturalny kształt zęba i przywrócić jego prawidłową funkcję, ale również zapewnić mu w pełni estetyczny wygląd. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie kolorów współczesnych materiałów wypełnieniowych. Pozwalają one indywidualnie dopasować kolor wypełnienia do barwy zębów pacjenta, co umożliwia często wykonanie odbudowy nie do odróżnienia od naturalnych tkanek zęba.

Stosowane w mojej praktyce materiały kompozytowe wraz z połączeniem z nowoczesnymi systemami wiążącymi pozwalają na wykonanie szczelnej, trwałej i estetycznej odbudowy w obrębie wszystkich grup zębów – siekaczy, zębów przedtrzonowych i trzonowych. Ponadto dzięki zastosowaniu wkładów z włókna szklanego (w zębach, które zostały przeleczone kanałowe) często możliwe jest uratowanie i odbudowanie zębów, w których nie ma ponad połowy korony zęba.