Usuwanie zębów
Dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi stomatologicznych pod postacią dźwigni, kleszczy, luksatorów i periotomów można usunąć sprawnie i atraumatycznie większość wymagających tego zębów.
Wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym (nasiękowym lub przewodowym w zależności od rejonu jamy ustnej, w którym dokonywana jest ekstrakcja) pozwala zapewnić Pacjentowi wysoki poziom komfortu i bezbolesność podczas zabiegu.
Zalecenia po usunięciu zęba:
Po ekstrakcji zęba Pacjent ma zakładany jałowy opatrunek uciskowy, który musi trzymać zagryziony przez 30 minut celem prawidłowego uformowania skrzepu w zębodole.
Ponadto Pacjent nie może nic jeść ani pić przez 2 godziny po zabiegu, ani płukać jamy ustnej przez 24 godziny. Dodatkowo nie zaleca się spożywania w dniu usunięcia zęba gorących posiłków oraz przez następne 3-4 dni picia alkoholu, palenia papierosów i wzmożonej aktywności fizycznej.
Mimo przestrzegania wyżej wspomnianych zaleceń może dojść do powikłania określanego mianem suchego zębodołu. Jest ono związane z częściową lub całkowitą destrukcją bądź dyslokacją skrzepu oraz rozwinięciem się zapalenia brzegu kości zębodołu.
Najczęściej pojawia się ono 2-3 dni po zabiegu usunięcia zęba i wiąże się ze znacznymi dolegliwościami bólowymi, które nie ustępują po zastosowaniu zwykłych środków przeciwbólowych. W takiej sytuacji konieczna jest ponowna wizyta w gabinecie celem profesjonalnego leczenia tego powikłania. Wiąże się ono z higienizacją rany poekstrakcyjnej poprzez jej przepłukanie za pomocą odpowiednich płynów antyseptycznych i założeniem do zębodołu preparatu leczniczego.